Tuesday, October 21, 2008

Tarihe geçen fotoğraflar..1

Dünyanın dört bir yanından son yüzyılın seçilmiş en iyi haber fotoğrafları.. . 1930 yılında Amerika'nın Indiana eyaletinde üst seviyeyi ulaşan ırkçılık eylemleri nedeniyle Thomas Shipp ve Abraham Smith adlı iki siyah genç linç idilerek idam edildi.

Amerikalı atlet Jesse Owens1935 yılında 2.5 saat içinde 4 dünya rekoru kırarak ulaşılması imkansız bir başarı elde etti. 1936 Berlin Olimpiyatlar'ında 1002004x100 metre ve uzun atlamada 4 altın madalya kazanan Owens"Hitler' i stadyumdan kaçıran atlet" olarak ün yaptı.

1929 Büyük Buhran'ın simgelerinden bir fotoğraf. Amerikalı göçebe Anne ve çocukları...

Ünlü savaş fotoğrafçısı Robert Capa'yı üne kavuşturan ilk fotoğraf. 1936 İspanya İç Savaşı'nda Cordoba'da çekilen bu kare kral yanlısı Federico Borrell García adlı militanın vurulma anını gösteriyor.

Hindenburg zeplini o güne kadar yapılmış olan en büyük hava taşıtıydı. Hizmetinin ikinci yılında iniş sırasında yanarak yok oldu ve 36 kişi hayatını kaybetti. New JerseyABD1937.

1944 yılında Fransa'da Nazi'lerle işbirliği yaptığı iddialarıyla suçlanan ve teşhir idilen kadınlar...

Amerikan tarihinde bir efsane haline gelen bu kare 1945'te İkinci Dünya Savaşı sırasında Iwo Jima'da savaşan ABD askerlerinin mücadelenin sonunda ülkelerinin bayrağını Suribachi Dağı'na dikmesini gösteriyor.

Ağustos 1945'te Hiroşima'ya atılan atom bombası 80 bin kişinin hayatına mal oldu. 9 Ağusto'ta DA aynı bomba bu kez Nagazaki'ye atıldı ve 100 binden fazla kişinin ölümüne yol açtı. Bombanın etkileri ise kuşaklar boyunca silinemedi.

ABD'de sadece beyaz öğrencilerin devam ettiği Harry Harding Lisesi'ne Kabul edilen ilk siyah öğrencilerden Dorothy Counts'ın okuldaki ilk günü. Counts tacizlere sadece 4 gün dayanabildi.

Budist rahip Thich Quang Duc1963'te Güney Vietnam Hükümeti'nin din adamlarına eziyet etmesini kendini yakarak protesto ediyor. Rahip yanarak ölürken hiç ses çıkarmadı ve kıpırdamadı.

Martin Luther King'in 28 Ağustos 1963 tarihinde 300 bin kişiye hitap ettiği "I have a dream" (Bir hayalim var) başlığını taşıyan ve sözlü edebiyatın şaheserleri arasında Kabul edilen tarihi konuşması...

Suikast sonucu öldürülen Amerika Birleşik Devletleri Başkanı John F. Kennedy'nin cenaze töreninde yas tutan ailesi. 25 Kasım 1963

Güney Vietnam Polis Şefi Nguyen Ngoc LoanViet Kong'lu olduğundan şüphelendiği genci öldürürken... 1 Şubat 1968

Sağcı öğrenciJapon Sosyalist Parti lideri Asanuma'yı öldürmeden saliseler önce... Japonya1960

1969 yılında Neil Armstrong'un ardından ayda yürüyen Buzz Aldrin Amerikan bayrağı önünde görünüyor.

Amerikan Napalm bombasıVietnam Savaşı sırasında My Lai Köyü'ne isabet edinceküçük Vietnamlı bir kız çırılçıplak korku içinde koşuyor... Tarihe My Lai Katliamı adıyla geçen bu fotoğrafAssociated Press muhabiri Nick Ut'a Pulitzer ödülüfotoğraftaki küçük kız Kim Phuc'a ise şöhret getirmişti. Mayıs1972

No comments: